KORONAVIRUSAS – VERTA ŽINOTI!
2020-03-17

KAS YRA KORONAVIRUSAS.

Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.

Kinijoje protrūkius sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.

KAIP ŽMOGUS GALI UŽSIKRĖSTI KORONAVIRUSU.

Koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje.

COVID-2019 taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Tokiu atveju tarp žmonių būtinas gana artimas kontaktas (manoma, kad ne didesnis nei 2 metrai). Teigiama, kad tai yra pagrindinis infekcijos plitimo būdas.

Užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19 (pavyzdžiui, sergantysis nusičiaudėjo neužsidengęs ir lašeliai nusėdo ant stalo ar kitų paviršių). Sveikas asmuo palietęs tokį paviršių, o vėliau nešvariomis rankomis pasitrynęs akis ar pasikrapštęs nosį gali užsikrėsti. Tačiau šiuo metu teigiama, kad tai įmanomas, bet nepagrindinis infekcijos plitimo būdas.

Inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 14 dienų. Nors žmonės dažniausiai būna užkrečiami, kai pasireiškia simptomai, įtariama, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo.

KOKIE VIRUSO SIMPTOMAI IR KAS LABIAUSIAI RIZIKUOJA UŽSIKRĖSTI.

Šiuo metu žinoma, kad šis virusas gali sukelti lengvus, į gripą panašius simptomus ir sunkią ligos formą (plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį). Labiausiai rizikuoja virusu užsikrėsti sveikatos priežiūros darbuotojai, teikiantys medicinos pagalba sergantiesiems COVID-19; šeimos nariai ir kiti asmenys, artimai bendraujantys su užsikrėtusiais ar sergančiais žmonėmis. Įtariama, kad infekcija yra pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis. (hipertenziją, širdies ir kraujagyslių sutrikimus, diabetą, kepenų funkcijos sutrikimus, kvėpavimo takų ligų).

KOKS TIKSLUS INKUBACINIS PERIODAS. KOKS GYDYMAS.

Tikslus inkubacinis laikas nėra nustatytas (kiekvieno žmogaus organizmas reaguoja skirtingai), tačiau yra laikoma, kad jei per dvi savaites (14 dienų) nuo galimo užsikrėtimo momento ligos simptomai nepasireiškė, vadinasi asmuo yra sveikas.

Nuo COVID-19 specifinio gydymo kol kas nėra, nors vyksta vaistų derinių, skiriamų ligoniams gydyti, stebėjimai, kuriama ir vakcina. Gydant infekuotus žmones, taikomas simptominis gydymas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, taikoma deguonies terapija, esant kvėpavimo nepakankamumui pacientui daroma dirbtinė plaučių ventiliacija. Taip pat gydomos lydinčiosios ligos ir komplikacijos. Kadangi virusas naujas, manoma, kad ligos trukmė priklauso nuo jos sunkumo. Kaip ir kitų respiracinių virusinių infekcijų metu, viruso išskyrimas sveikstant palaipsniui baigiasi. Pasveikę žmonės išleidžiami namo. Taip pat ir žmonės, kuriems taikomas izoliavimasis namuose: jei per dvi savaites nuo paskutinės žmogaus buvimo paveiktoje teritorijoje ar sąlyčio su COVID-19 sergančiu asmeniu dienos jam neišryškėja ligos simptomai, jis laikomas sveiku ir jam nėra taikomi jokie apribojimai.

Vaistų nuo koronaviruso kol kas nėra, tad gyventojus raginame būti atsargiems ir nepakliūti į sukčių pinkles!

KAIP GALIMA APSISAUGOTI NUO KORONAVIRUSINIŲ INFEKCIJŲ.

Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys, nesilankyti didelių sūsibūrimų vietose, lakytis visoje valstybėje nustatytų rekomendacijų.

DEZINFEKCINIAI SKYSČIAI. KOKIUS REKOMENDUOJAMA NAUDOTI.

Asmeninei higienai tinka dezinfekciniai skysčiai, servetėlės, geliai, kuriuose alkoholio koncentracija yra ne mažesnė kaip 60 proc.

KAIP GALIMA SUSTIPRINTI ORGANIZMO ATSPARUMĄ VIRUSAMS.

Kokybiškai miegokite (apie 8 valandas), venkite streso, sveikai maitinkitės, judėkite ir sportuokite, gerkite vandenį, atsisakykite žalingų įpročių.

APLINKOS VALYMO IR DEZINFEKCIJOS REKOMENDACIJOS, ESANT NEPALANKIAI COVID-19 SITUACIJAI.

Šios aplinkos valymo rekomendacijos skirtos valymui tose vietose, kur COVID-19 susirgę asmenysdirbo, gyveno, lankėsi, tačiau valymui rekomenduojamos naudoti cheminės medžiagos gali būti taikomos ir profilaktiškai, COVID-19 plitimo prevencijai. Koronaviruso SARS-CoV-2, sukeliančio COVID-19, išgyvenimo laikas ir sąlygos išorinėje aplinkoje šiuo metu nežinomos. Nors trūksta specifinių duomenų apie priemonių veiksmingumą prieš koronavirusą, aplinkos valymas naudojant vandenį, buitinius ploviklius bei įprastas dezinfekcijos priemones yra pakankamas. Kol trūksta išsamios informacijos apie viruso ypatybes, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras skelbia laikinąsias COVID-19 aplinkos valymo ir dezinfekcijos rekomendacijas: Aplinkos valymui ne sveikatos priežiūros įstaigose (namuose, viešosiose įstaigose, transporto priemonėse, švietimo įstaigose ir kitur, kur COVID-19 susirgę asmenys dirbo, gyveno, lankėsi) aplinkai valyti ir dezinfekuoti rekomenduojama naudoti 0,1% natrio hipochloritą (skiedimas santykiu 1:50, jei naudojamas buitinis baliklis, kurio pradinė koncentracija yra 5%) po valymo neutraliu plovikliu. Paviršius, kuriuos gali sugadinti natrio hipochloritas, reikia valyti 70% koncentracijos etanoliu, prieš tai paviršius nuvalius neutraliu plovikliu.

TYRIMAI “DĖL NUSIRAMINIMO” NEREIKALINGI!

Be reikalo yra sau žmogaus įteigti „tyrimai dėl nusiraminimo”. Jeigu suslogavote, sukarščiavote, nereikia niekur eiti ir daryti jokio tyrimo, kadangi gydimas tik simptominis (pvz. kaip gripo ar kitų peršalimo ligų) tiesiog reikia save izoliuoti toms 14 dienų, o pas medikus kreiptis tik tuomet jeigu pablogės būklė. Nedarbingumo pažymėjimą galima gauti nuotoliniu būdu ir jei reikės net atgaline data.

SAVIIZOLIACIJA GRĮŽUS IŠ UŽSIENIO

Lietuvoje nustatant vis daugiau koronaviruso atvejų ir šalyje įvedus karantiną, absoliučiai visi iš užsienio grįžę gyventojai privalo save izoliuoti namie bent dviem savaitėms, nes jau nebeįmanoma nustatyti, kurios šalys yra rizikingos ir visose sparčiai plinta virusas.

  

Informaciją parengė Ukmergės Visuomenės sveikatos biuras

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra