Naujiena

Maisto atliekų rūšiavimo kampanija
2023 m. Balandžio 12 d.

Ukmergiškių rankose - svarbus maisto atliekų tvarkymo pokytis: jam pakaks oranžinio maišelio

Įgyvendinti prievolę rūšiuoti virtuvės atliekas, nedidinant mokesčių gyventojams - toks sudėtingas iššūkis baigiantis kadencijai teko Ukmergės rajono merui Rolandui Janickui ir jo komandai. Galvosūkį išspręsti pavyko: nuo gegužės 1-osios Ukmergės mieste startuoja maisto atliekų rūšiavimas. Gyventojų prašoma virtuvės atliekas sudėti į oranžinius maišelius ir užrišus išmesti į mišrių atliekų konteinerius. Atliekų tvarkytojams Vilniaus mechaninio biologinio apdorojimo gamykloje beliks ryškiaspalvius maišelius atskirti iš bendro srauto bei paversti kompostu.

Šį atliekų rūšiavimo būdą, pasiteisinusį Skandinavijos šalyse, ukmergiškiai išbandys pirmieji Lietuvoje, bendradarbiaujant su Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centru (VAATC).

Pilotinio projekto patirtis padės įvertinti, ar tokia maisto surinkimo praktika tinkama: bus vertinami, analizuojami bei viešinami rezultatai, stebima, kas pasiteisino ir ką reikia tobulinti, sprendžiama, ar tokia praktika yra tinkama toliau taikyti Ukmergėje bei visame Vilniaus regione.

Toks maisto atliekų surinkimo būdas yra pigesnis ir leidžia išvengti logistikos kaštų, bet ar jis bus sėkmingas, priklausys nuo ukmergiškių nusiteikimo laikytis maisto atliekų surinkimo tvarkos.

„Vienas Lietuvos gyventojas, skaičiuojama, išmeta apie 40 - 60 kg virtuvės atliekų. Sumaišius jas su mišriomis buitinėmis atliekomis prarandama galimybė kompostuoti, be to, užteršiamos pakuotės ir užkertamas kelias jų perdirbimui, o mišrių atliekų tvarkymo procesas gyventojams tampa vis brangesnis. Todėl virtuvės atliekų atskyrimas yra ir viena iš galimybių rinkliavos kainą toliau išlaikyti tokią, kokia yra mokama šiuo metu“, - paaiškino R. Janickas.

Naujajai sistemai įgyvendinti nereikės nei naujų specialių konteinerių, nei atskirų šiukšliavežių - tik oranžinės spalvos plastikinių maišelių ir atidumo prie šiukšliadėžės virtuvėje.

Maišeliai virtuvės atliekoms ukmergiškiams bus išdalinti trimis etapais. Individualių namų gyventojams jie bus pradėti dalinti nuo balandžio 18 dienos — paliekami prie mišrių atliekų konteinerių, ištuštintų pagal grafiką. Daugiabučių namų gyventojams maišelius balandžio 28 dieną specialios akcijos metu išdalins Ukmergės gimnazistai.

Negavusieji galės rulonėlius pasiimti savarankiškai Ukmergės miesto seniūnijoje (Vytauto g. 88), Ukmergės butų ūkyje ( S. Daukanto g. 18) arba VAATC didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje (Gerseniškių g. 5).

Kartu su maišeliais gyventojai gaus informacinius lankstinukus, aiškiai nurodančius, kokias atliekas reikia rūšiuoti. Jį pravartu prisisegti magnetuku prie šaldytuvo ar pasidėti kitoje patogioje vietoje virtuvėje, kol naujovė taps įpročiu.

Dviejų rulonėlių maišelių turėtų užtekti pusmečiui.

Į oranžinį maišelį reikės mesti naudojimui nebetinkamus, išpakuotus maisto produktus ir jų likučius, vaisių bei daržovių žieves, lupenas, graužtukus, arbatos tirščius bei pakelius, kavos tirščius ir jų filtrus, kambarinius augalus ir jų dalis, riebalais ir kitais maisto produktais suteptą popierių, popierinius rankšluosčius ir servetėles, nebetinkamus naudoti maisto papildus be pakuočių.

Ten neturėtų pakliūti maisto produktų pakuotės, kavos kapsulės, laikraščiai, žurnalai ir kitaip chemiškai apdorotas popierius, tekstilinės virtuvės šluostės bei kempinėlės, nuorūkos, skysti maisto produktai kaip sriubos, pienas, kefyras, jogurtas, aliejus, padažai, taip pat seni vaistai.

„Jau pirmieji rūšiavimo mėnesiai suteiks įdomios ir svarbios informacijos apie maisto atliekų kiekius bei gyventojų sąmoningumą. Stebėsime, kaip vyksta rūšiavimas skirtingose vietovėse, galėsime palyginti daugiabučių ir privačių namų gyventojų išmetamų virtuvės atliekų kiekius.

Džiaugiuosi, kad prie sklandaus starto prisidės ir mokyklų bendruomenės. Moksleiviai ne tik išdalins maišelius, bet kartu nuneš svarbią rūšiavimo žinią į savo šeimas“, - neabejoja R. Janickas.

Daugiau informacijos apie gegužės 1-ąją prasidedančią maisto atliekų surinkimo kampaniją - Ukmergės rajono savivaldybės tinklapyje www.ukmerge.lt, taip pat Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro svetainėje www.vaatc.lt bei informacinio projekto „Atliekų kultūra“ socialinių tinklų paskyrose.

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) informacija
Nuotraukos Dainiaus Vyto

Maisto atliekų surinkimo kampanija Ukmergės mieste (.ppt)